Return to the Laundry Room Forum | Post a Follow-Up

 o
Persil - how much does it really cost per load?

Posted by stbonner (My Page) on
Tue, Jan 4, 11 at 16:01

Okay, the recent post about Persil got me wondering how much this stuff was really costing me. My box says "45 loads" but there is no indication on the box what dosage they base this on - so I couldn't figure out how much it was costing me to use my regular 3 tablespoon dose. My very unscientific method for figuring out Persil cost per unit is as follows:
The box weighs 3.038 kg - which translates to 6 lbs, 11 oz. - so 107 oz. for the box
One flat tablespoon of Persil weighs 1/2 oz., according to my kitchen scale.
107 oz. of Persil should equal to 214 tablespoons.
With my current dosing of 3 tablespoons per load I should get 71 washes out of a box.
So, there it is (for what it is worth) my very rudimentary cost analysis of Persil.
I hope this may be of help to those of you that are using Persil or may be considering it.

I paid $49.99 plus tax for my current box of Persil ($53.75 total), so I'm currently paying about 76 cents per wash load. Pricey, but I think it is worth it for whites. I'm not sure that the Color Megapearls is that much better than other detergents for colors so I'm not sure if I'm going to continue with it or not.


Follow-Up Postings:

 o
RE: Persil - how much does it really cost per load?

I had done a similar calculation on my box of Color Megaperls and came up with $0.20 per tablespoon.


 o
RE: Persil - how much does it really cost per load?

I just weighed a flat tablespoon of Persil Universal Megaperls at 11.74 grams. Measuring to grams gives a much more accurate measurement than ounces. That means a 3.038 kg box contains 260 Tbsp. Using these numbers you should get closer to 87 washes out of a single box. Using the $41.99 online price at Better Products Online for a 3.038 kg box, your value is closer to 48 cents per load using my calculations.

Henkel bases the number of loads on a 67.5 gram dose (divide a 3,038 g box by 45 loads). At 11.74 g/Tbsp, that comes to 5.75 tablespoons per dose. Since 1 Tbsp = 14.79 ml, 5.75 Tbsp = 85 ml. So it would appear that Henkel bases the number of loads on an 85 ml "middle of the road" dose that is right in the center of its dosage chart.

Cost per tablespoon is somewhere around 15 cents.


 o
RE: Persil - how much does it really cost per load?

Well, I feel a lot better about using Persil at 50 cents a load than I do at 76 cents a load. Thanks for the calculations. I really love the detergent - it is the only detergent that I am 100% happy with, but it is expensive.


 o
RE: Persil - how much does it really cost per load?

I have used Persil before and love it. It cleaned my whites and removed old stains too. So if it can do that for me, then the cost of it is not a problem. One thing I noticed about persil, is that it rinses out really well, the best of any detergent I have ever used.


 o Post a Follow-Up

Please Note: Only registered members are able to post messages to this forum.

    If you are a member, please log in.

    If you aren't yet a member, join now!


Return to the Laundry Room Forum

Information about Posting

  • You must be logged in to post a message. Once you are logged in, a posting window will appear at the bottom of the messages. If you are not a member, please register for an account.
  • Please review our Rules of Play before posting.
  • Posting is a two-step process. Once you have composed your message, you will be taken to the preview page. You will then have a chance to review your post, make changes and upload photos.
  • After posting your message, you may need to refresh the forum page in order to see it.
  • Before posting copyrighted material, please read about Copyright and Fair Use.
  • We have a strict no-advertising policy!
  • If you would like to practice posting or uploading photos, please visit our Test forum.
  • If you need assistance, please Contact Us and we will be happy to help.


Learn more about in-text links on this page here