Return to the Household Finances Forum | Post a Follow-Up

 o
50% corn syrup: store-bought jams & pies

Posted by donnie88 (My Page) on
Mon, Jul 16, 12 at 22:37

The biggest issue today in jams and pies is how much sugar they contain. Sugar is 10 times cheaper than fruit, that's why they usually add too much of it. Let's call a spade a spade here (let's not beat around the berry bush): Most jams and pies are cloyingly sweet. They don't just have a little too much sugar. They don't just have a medium amount too much sugar. They have a GREAT DEAL too much sugar!

Any review of a jam, jelly, or pie should give the grams of sugar/serving. All the big companies give this on their labels consistently. 1 serving = 1 Tbsp = 20 g (grams). In front of me is a jar of store-bought berry jam. Its label says "Sugars 10g" This is about average for store-bought jams. You see clearly from this that this jam is 1/2 sugar by weight. And it tastes like it. The fruit flavor is overpowered.

The same is true in soft drinks, desserts, cereals, etc., etc. No wonder a recent Time Magazine cover story said that obesity is THE major health problem in America. Big corporations increase their profits by dumping millions of gallons of cheap corn syrup into their products, more every year. (That�s why executives take home $multi-million per year, each!) Modern young people don't know what a delicious healthy jam or fruit pie tastes like any more.

(And watch out for the 'low sugar' jams that just add more water to their over-sugared jam, to bring down the grams/serving. Fruit has plenty of water in it, so if the label ingredients include "water," don't buy it.)

The best solution is to make the jams/pies yourself. Enlist the help of your children or grandchildren... Yes, pull them away from the computer screens, let their little arms and hands get some healthy exercise. Let them interact with the family. Let them build skills and confidence. If you don't pass on the old American tradition of home made jams and pies, who will?!

In closing, let�s remember: Fruit costs $5/gallon, corn syrup (heavy sugar water) costs 50�/gallon. Which do we want to feed our families?


Follow-Up Postings:

 o
RE: 50% corn syrup: store-bought jams & pies

My "best solution" is to buy locally from people who DON'T add a lot of sugar.
Usually cheaper than making it myself (factoring time along with money and supplies) and I am helping the local economy.

Nice anti-HFCS diatribe!


 o
RE: 50% corn syrup: store-bought jams & pies

Getting a bit off topic, but they say the drought has greatly affected the US corn crop and as a result, prices of just about everything are going to rise next year.


 o Post a Follow-Up

Please Note: Only registered members are able to post messages to this forum.

    If you are a member, please log in.

    If you aren't yet a member, join now!


Return to the Household Finances Forum

Information about Posting

  • You must be logged in to post a message. Once you are logged in, a posting window will appear at the bottom of the messages. If you are not a member, please register for an account.
  • Please review our Rules of Play before posting.
  • Posting is a two-step process. Once you have composed your message, you will be taken to the preview page. You will then have a chance to review your post, make changes and upload photos.
  • After posting your message, you may need to refresh the forum page in order to see it.
  • Before posting copyrighted material, please read about Copyright and Fair Use.
  • We have a strict no-advertising policy!
  • If you would like to practice posting or uploading photos, please visit our Test forum.
  • If you need assistance, please Contact Us and we will be happy to help.


Learn more about in-text links on this page here