ok- how much are you spending on groceries?

noodlesportlandJune 1, 2005

What is your budget for a two adults and two teens?? Of Thoughts?

Thank you for reporting this comment. Undo
janetwilson

My family consists of 2 adults and 2 preteens and our grocery budget is $500. We generally land somewhere within $100 of that budget, sometimes higher and sometimes lower.

I have a friend with 4 teenage boys and her budget is nearly twice what mine is!

    Bookmark   June 2, 2005 at 11:28AM
Thank you for reporting this comment. Undo
noodlesportland

That's per week or month?? Mine seems to be close to $200-$225 per week and includes everything--ie paper products,soaps, wine, etc

    Bookmark   June 2, 2005 at 7:36PM
Thank you for reporting this comment. Undo
janetwilson

That's per month for groceries, we generally buy paper products, soaps, etc. in bulk at costco and they are not included in our grocery budget. We also don't drink alcohol so that may be why our numbers seem low.

    Bookmark   June 7, 2005 at 11:21AM
Thank you for reporting this comment. Undo
noodlesportland

running a little less right now with coupons. we are lucky that the teens hang out here but it does cost. The older ones, acturally 20's home from college, eat healthy foods while the younger are still into pizza and such. The healthy food -trail mix, fruit, smoothies etc cost more but what are we going to do -push junk! LOL

    Bookmark   June 8, 2005 at 2:34AM
Thank you for reporting this comment. Undo
janetwilson

The kids hang out at my house too - I'm about to start charging them for all of the soft drinks they consume, but I figure it's a small price to pay to know where my kids are and what they're up to. We keep inexpensive frozen pizzas, chopped barbeque and peanut butter and jelly on hand for easy and quick lunches.

One alternative to more expensive snacks is microwave popcorn. My kids pop 2-3 packages every day, it's a cheap snack and they love it!

    Bookmark   June 8, 2005 at 12:04PM
Thank you for reporting this comment. Undo
mgerken73

we've been spending an average of about $40/week on groceries, for just me and hubby. But we've been having BBQ's every other week, which is why its so much. I've also put off buying things we usually do (lunch meat for sandwiches, etc - since we have all these leftovers all the time). Once July comes, we are done with our parties and can relax thank god!! We just moved into our house last Oct, so everyone wants to come over and enjoy the backyard lol.

Although for our last bbq, if anyone looked at my credit card receipt they would have considered me an alcoholic - luckily we have leftovers to use for our upcoming (and last hopefully) bbq for a while.

Generally we spend about $100/month on groceries overall. which i think is still too high, but when those frozen pizzas or hot pockets are on sale, they are hard to resist!! such an easy dinner after work, and it keeps me from hitting Taco Bell or McDonalds!

sorry enough rambling :)

    Bookmark   June 21, 2005 at 12:19PM
Thank you for reporting this comment. Undo
measure_twice

Hmm - if it does not include meals out on the road, our monthly for 4 adults is about $300. We could do much better.

We grocery shop once per month or less since we found a discount supermarket and a discount butcher. A small freezer holds enough for more than a month.

Shopping once per month cuts down ENORMOUSLY on impulse buys, saving us hundreds per month. Also save us about 8 hours of time simply driving and shopping.

The selection is not as broad as our SuperHumongousMarket, but we don't get all that other stuff, and those places are simply getting too big to navigate. One store takes up as much space as an entire strip-mall of 20 years ago.

Stop-and-Shop and BigY have done such a good job of putting their high priced premium items in front and scattering the necessities, that we simply can't be bothered with the new huge stores.

The discount butcher has commercial bags of prepared frozen veggies at about 1.05 $/lb, so meals are easier for our adult kids to prepare. Shake out veggies into a Corning dish and microwave for 6 minutes.

Ginger drink -
1+ tsp ground ginger
1 cup sugar
1/2 cup white vinegar
water to 1/2 gallon

Our kids like this. The vinegar somehow makes it taste carbonated. Vary the ginger a bit according to how strong it is. A quart (?) cannister of powdered ginger is about $4 US

    Bookmark   July 8, 2005 at 3:02PM
Thank you for reporting this comment. Undo
Garden_Momma

There are two adults, two girls, three boys and occasionally another one. We spend about $600 groceries a month(shop once a week) and maybe another $50 for household items (a month). We shop SAL and whatever stores close by that has sales on meat products. Recently stopped buying 1-1 1/2 cases of pop (not name brands unless on sale) down to 2-4 2litres a week (just could'nt keep it around long enough) and sustituted frozen lemonade (1 gal) which is inexpensive in comparison and to making ice tea (2 gals a day +)juices also included (necessity) and all the store bought water (incl in groceries). Also buy household items in bulk when on sale. I planted a corner small garden of veggies. I am so looking forward to corn, tomatoes and green beans. I want potatoes next year. Sometimes it seems like alot of $$$ but I've skinned it down and down. Now if I can only not have to do it once a week...Heavenly!!!

    Bookmark   August 3, 2005 at 6:09PM
Sign Up to comment
More Discussions
reusable cloth grocery bags/ save money or not?
I decided to buy some reusable cloth grocery bags from...
bretonb
Holiday decorations
Hey all, I've got a great money saving tip for everyone. You...
TmF1
Is this freebie site safe to use?
I found this site today but wasn't sure if I should...
marie26
What 'Home Improvements' are worth it?
Hi, I posted this message as a response to the woman...
Eileen_MA
How to Retire 35 Years Early
Wall Street Journal's Market Watch did a feature on...
jrb451
Sponsored Products
Eames Molded Plastic Side Chair
Design Within Reach
&'Costa | Pleiadi 2 Wall
YLighting
"Boullion" Finials Set of Two
$80.00 | Horchow
Kaleidoscope Indoor Area Rug - 4' x 5'9"
Grandin Road
Cole & Co. 34" Designer Series Baker Hall Chest - Medium Chestnut Poplar
Modern Bathroom
Gatco Satin Nickel Tilt 24" x 26 1/2" Oval Wall Mirror
Lamps Plus
People viewed this after searching for:
© 2015 Houzz Inc. Houzz® The new way to design your home™