50% corn syrup: store-bought jams & pies

donnie88July 16, 2012

The biggest issue today in jams and pies is how much sugar they contain. Sugar is 10 times cheaper than fruit, that's why they usually add too much of it. Let's call a spade a spade here (let's not beat around the berry bush): Most jams and pies are cloyingly sweet. They don't just have a little too much sugar. They don't just have a medium amount too much sugar. They have a GREAT DEAL too much sugar!

Any review of a jam, jelly, or pie should give the grams of sugar/serving. All the big companies give this on their labels consistently. 1 serving = 1 Tbsp = 20 g (grams). In front of me is a jar of store-bought berry jam. Its label says "Sugars 10g" This is about average for store-bought jams. You see clearly from this that this jam is 1/2 sugar by weight. And it tastes like it. The fruit flavor is overpowered.

The same is true in soft drinks, desserts, cereals, etc., etc. No wonder a recent Time Magazine cover story said that obesity is THE major health problem in America. Big corporations increase their profits by dumping millions of gallons of cheap corn syrup into their products, more every year. (That�s why executives take home $multi-million per year, each!) Modern young people don't know what a delicious healthy jam or fruit pie tastes like any more.

(And watch out for the 'low sugar' jams that just add more water to their over-sugared jam, to bring down the grams/serving. Fruit has plenty of water in it, so if the label ingredients include "water," don't buy it.)

The best solution is to make the jams/pies yourself. Enlist the help of your children or grandchildren... Yes, pull them away from the computer screens, let their little arms and hands get some healthy exercise. Let them interact with the family. Let them build skills and confidence. If you don't pass on the old American tradition of home made jams and pies, who will?!

In closing, let�s remember: Fruit costs $5/gallon, corn syrup (heavy sugar water) costs 50�/gallon. Which do we want to feed our families?

Thank you for reporting this comment. Undo
LuAnn_in_PA

My "best solution" is to buy locally from people who DON'T add a lot of sugar.
Usually cheaper than making it myself (factoring time along with money and supplies) and I am helping the local economy.

Nice anti-HFCS diatribe!

    Bookmark   July 17, 2012 at 7:36AM
Thank you for reporting this comment. Undo
graywings123

Getting a bit off topic, but they say the drought has greatly affected the US corn crop and as a result, prices of just about everything are going to rise next year.

    Bookmark   July 18, 2012 at 9:42AM
Sign Up to comment
More Discussions
Investing for your Future
I'm wondering if most people today hire financial planners...
cmarlin20
I NEED to vent!
I am so UPSET Just received a notice from my credit...
KarenPA_6b
How would I sell fur coats?
Let me say, first, please donÂt bash me for having...
linnea56
Buying a car
I am planning to buy a car, but my credit rating is...
HerscheLL
Ontario - Canadian law question
Hi: I am hoping I can find someone on the forum who...
mistopheles52
People viewed this after searching for:
© 2015 Houzz Inc. Houzz® The new way to design your home™