jenny craig?

uspresidiotApril 20, 2006

anyone done it? is is ultra expensive?

Thank you for reporting this comment. Undo
lisb

My cousin is on this diet and is starving! Yes it is expensive. I believe her cost for food is about $300 per month (not positive though). You also pay for "counseling". I checked their website and noticed that they offer no information about cost. You get that surprise when they contact you I guess. You WILL lose weight if you only eat what they give because the portions are very small (watch the commercials and check out the amount of food on Kirstie's plate). You can do the same thing yourself... just eat smaller portions. For someone (like my cousin) who is too busy or too lazy to prepare their own meals it may work just fine. The problem is you will probably get so hungry that you'll eat other things during the day which will defeat what you're trying to do. Just my two cents. Hope you find something that works for you. Lis

    Bookmark   April 22, 2006 at 11:32PM
Sign Up to comment
More Discussions
Lifestyle Changes
Hey everyone. My husband and I are in the middle of...
bigbaby
How much iron supplement?
I see a slow release iron 45mg -- one a day -- take...
chisue
How to exercise with broken foot?
I came back from a wonderful trip. I had been in pretty...
linnea56
A Physical Therapist Told Me
MY DH goes to a physical therapy gym several times...
jannie
Is it okay to drink coffee while on green juice fast?
Planning to do this green juice fast,veggie juicing...
starraffy
© 2015 Houzz Inc. Houzz® The new way to design your home™